All sports

Saturday’s high school results – San Antonio Express-News


Updated

9:53 pm CST, Saturday, February 29, 2020

At Littleton Gym

Judson 50, Austin Westlake 47

Class 5A

At Northside Sports Gym

SA Veterans Memorial 24, Kerrville Tivy 23

Class 4A

At Steinke PE Center, Texas A&M-Kingsville

Fredericksburg 53, Salado 40

Class 3A

At Seguin HS

Schulenburg 59, Poth 38

Class 2A

At San Marcos HS

Mason 33, San Saba 32

Friday’s games

Class 6A semifinals

At Littleton Gym

Austin Westlake 53, Laredo United South 29

Judson 69, Laredo United 49

Class 5A semifinals

At Northside Sports Gym

Kerrville Tivy 59, CC Veterans Memorial 55

SA Veterans Memorial 35, CC Flour Bluff 31

Class 4A semifinals

At Steinke PE Center, Texas A&M-Kingsville

Fredericksburg 73, Devine 39

Salado 46, CC West Oso 37

Class 3A semifinals

At Seguin HS

Schulenburg 45, Arkansas Pass 29

Poth 47, Bishop 42

Class 2A semifinals

At San Marcos HS

San Saba 55, Shiner 28

Mason 42, Weimar 26

Boys basketball

TAPPS STATE TOURNAMENT

At Waco University HS

Class 6A

Plano John Paul II 51, Antonian 48

UIL SECOND ROUND

Friday’s games

Class 6A

Brandeis 53, Austin Bowie 50

Austin Anderson 57, Brennan 54

Judson 58, O’Connor 57

Warren 61, Austin Westlake 59, 2 OT

Class 5A

Harlan 48, Dripping Springs 42

Southside 75, Austin Northeast Early College 50

Wagner 63, Alamo Heights 43

Kerrville Tivy 60, Floresville 51

Class 4A

Boerne 58, Richmond Fulshear 55

La Vernia 74, Rockport-Fulton 59

Pleasanton 68, Sinton 57

Port Isabel 53, Devine 50

Class 3A

Comfort 57, Hallettsville 56

Randolph 74, Schulenburg 47

Blanco 56, Vanderbilt Industrial 47

Class 2A

Normangee 49, Lee Academy 46

Hearne 69, Stacey 38

San Perlita 83, Falls City 62

Girls soccer

District 28-6A

O’Connor 1, Brandeis 1

O’Connor

0

1

1

Brandeis

0

1

1

Goals: Brandeis, Hannah Floyd (1). O’Connor, Nia Leslie (1).

Boys soccer

District 28-6A

O’Connor 5, Brandeis 1

O’Connor

3

2

5

Brandeis

0

1

1

Goals: Brandeis, Tyler O’Brien (1). O’Connor, Vincent Florio (1), Nathaniel Blake (1), Gavan Quiroz (1), Cole Trevino (1), Garrett VanNoord (1).

District 28-5A

Harlan 9, Uvalde 0

Harlan

0

0

9

Uvalde

0

0

0

Goals: Harlan, Oscar Valencia (3), Devin Hammel (2), Eric Caballero (1), Owen Bohnenblust (1), Jacob Olivares (1), Christian Herrera (1).

Softball

District 28-6A

Brandeis 16, Marshall 1

Four innings, run rule

Brandeis

20(13)

1

16

15

2

Marshall

001

0

1

1

1

W – Carmen Vela, L – Angelina Alonzo. HR – Brandeis, Ariana Villa (1), Gabi Vela (1).

Marble Falls Tournament

Sharyland Pioneer 6, Churchill 3

Canyon Lake 4, Churchill 2

North East ISD Tournament

San Marcos 3, Reagan 0

LEE 5, St. Anthony 5

Alvin Shadow Creek 9, Seguin 0

Roosevelt 14, McAllen 2

Highlands 9, Wagner 1

Clemens 3, Boerne Champion 2

Alvin Shadow Creek 4, Somerset 0

Reagan 7, Highlands 1

Seguin 11, Roosevelt 1

LEE 13, McAllen 3

Boerne Champion 6, St. Anthony 0

San Marcos 10, Somerset 9

Clemens 14, Wagner 3

Southwest ISD Tournament

New Braunfels 11, Edison 0

Mercedes 8, Southwest 6

MacArthur 4, San Benito 3

Edison 10, CC Moody 0

MacArthur 3, Mercedes 2

Southwest 6, San Benito 5

Harlandale ISD Tournament

Jefferson 6, Floresville 3

Poteet 17, Memorial 13

Harlandale 8, Alamo Heights 0

CC King 7, Burbank 4

McCollum 15, Pleasanton 3

East Central-Judson Tournament

Antonian 8, Uvalde 0

South San 3, Incarnate Word 0

East Central 6, Judson 3

Harlan 8, Johnson 7

Judson 4, Incarnate Word 3

East Central 13, South San 2

Antonian 13, Harlan 3

Dripping Springs Tournament

Smithson Valley 5, Mont Belvieu Barbers Hill 0

Jourdanton Tournament

Jourdanton 2, Navarro 2

Medina Valley 3, Holy Cross 1

Navarro 5, Natalia 4

Wimberley Tournament

La Vernia 6, Hallettsville 6

La Vernia 9, Wimberley 0

Lehman Tournament

Madison 8, Southside 1

Baseball

Non-district

Johnson City 9, Boerne Geneva 1

Katy ISD Tournament

Reagan 15, Fort Bend Ridge Point 0

Reagan 7, Katy Seven Lakes 3

Northside ISD Tournament

Clark 5, East Central 5

Brennan 10, LEE 0

Marshall 5, Bastrop Cedar Creek 3

MacArthur 9, McCollum 5

Brennan 12, McCollum 6

MacArthur 7, Clark 7

Bastrop Cedar Creek 8, LEE 5

East Central 8, Marshall 1

SAISD Tournament

South San 11, Roosevelt 0

Kennedy 11, Brackenridge 3

Somerset 5, Lanier 3

Austin St. Dominic Savio 9, Sam Houston 0

Jefferson 4, Burbank 1

Central Catholic 10, Southwest 1

Harlandale 11, Austin Eastside Memorial 3

Highlands 8, Brownsville Pace 3

South San 2, Kennedy 2

Southwest 5, Burbank 2

Alamo Heights Tournament

Jay 9, Floresville 6

Taft 2, Alamo Heights 1

Border Olympics Tournament

Smithson Valley 4, Laredo United South 3

Houston Milby 7, New Braunfels 4

Steele 9, San Benito 0

NB Canyon 11, Pharr-San Juan-Alamo 0

Pharr-San Juan-Alamo 3, Smithson Valley 2

Fredericksburg Tournament

Antonian 3, Austin Regents 2

San Marcos Tournament

Kerrville Tivy 13, Odessa Permian 7

Bishop Tournament

Edison 8, Lyford 6

Edison 10, Kingsville 8

Marion Tournament

Harlan 2, Blanco 1

Liberty Hill Tournament

Boerne 8, Robstown 0