All sports

Thursday’s high school track results


Published

11:05 pm CST, Thursday, February 13, 2020

At Gustafson Stadium

Girls

Team: 1, Boerne Champion, 195; 2, Reagan, 146; 3, Harlan, 69; 4, Warren, 68; 5, O’Connor, 53; 6, Wagner, 41; 7, Clark, 18; 8, LEE, 18; 9, Taft, 12.

100: 1, Diamond Mathis, Wagner, 12.50; 2, Jasmine Montgomery, Reagan, 12.53; 3, Bria Rhodes, Clark, 12.76; 4, Layne Bolli, Boerne Champion, 13.09; 5, Leslie Jeffenia, O’Connor, 13.26; 6, Erin Fallon, Boerne Champion, 13.27.

200: 1, Jasmine Montgomery, Reagan, 25.15; 2, Erin Fallon, Boerne Champion, 25.97; 3, Riley Burkey, Boerne Champion, 26.47; 4, Aniya Ross, Reagan, 27.24; 5, Camille Malatak, Boerne Champion, 28.03; 6, Mikayla Humbles, Harlan, 28.28.

400: 1, Bria Rhodes, Clark, 1:01.50; 2, Miyah White, Wagner, 1:03.35; 3, P. Hermoso, Harlan, 1:03.71; 4, Alyssa Garcia, Warren, 1:04.40; 5, Gabby Martinez, Reagan, 1:04.45; 6, Raquel Moore, LEE, 1:04.75.

800: 1, Anastacia Gonzales, Boerne Champion, 2:14.07; 2, Savana Alt, Boerne Champion, 2:30.62; 3, Lyle Rideout, Boerne Champion, 2:30.77; 4, Eliana Battle, Harlan, 2:31.60; 5, Korina Mond, Reagan, 2:33.02; 6, Viridiana Zuniga, LEE, 2:33.22.

1,600: 1, Anastacia Gonzales, Boerne Champion, 4:59.23; 2, Katie Houck, Boerne Champion, 5:34.94; 3, Molly Breuer, Boerne Champion, 5:36.40; 4, Eliana Battle, Harlan, 5:38.22; 5, Helena Herzog, LEE, 5:38.82; 6, Sanai Robinson, Warren, 5:40.22.

3,200: 1, Kelsie Vicknair, Boerne Champion, 11:31.54; 2, Kate Williams, Boerne Champion, 11:38.50; 3, Helena Herzog, LEE, 11:57.29; 4, Sanai Robinson, Warren, 12:00.40; 5, Cassandra Gutierrez, Taft, 12:03.37; 6, Grace Flores, Boerne Champion, 12:07.50.

100 hurdles: 1, Alexia Engel, Boerne Champion, 16.13; 2, Kristen Garza, O’Connor, 16.52; 3, Isabella Smiley, Warren, 16.71; 4, Deandra Martinez, Warren, 16.99; 5, Addison Hankins, Boerne Champion, 17.02; 6, Kalynn Quinones-Mixon, Reagan, 17.15.

300 hurdles: 1, Reese Burkey, Boerne Champion, 48.44; 2, Isabella Smiley, Warren, 48.96; 3, Alexia Engel, Boerne Champion, 49.14; 4, Vionce Olivares, Wagner, 49.36; 5, Kaylie Keller, O’Connor, 51.10; 6, Ashley Neve, Harlan, 51.55.

400 relay: 1, Reagan, 47.03; 2, Wagner, 48.58; 3, Boerne Champion, 49.89; 4, Harlan, 50.96; 5, O’Connor, 51.34; 6, Taft, 52.12.

800 relay: 1, Reagan, 1:42.03; 2, O’Connor, 1:50.86; 3, Boerne Champion, 1:51.37; 4, Harlan, 1:51.50; 5, Taft, 1:52.53; 6, Warren, 1:52.91.

1,600 relay: 1, Boerne Champion, 4:03.33; 2, Warren, 4:13.09; 3, Harlan, 4:19.42; 4, Reagan, 4:21.46; 5, Taft, 4:25.49; 6, O’Connor, 4:37.49.

Shot put: 1, Nyah Anderson, Reagan, 38-7.5; 2, Nina Ledezma, Warren, 37-3; 3, Janelle Wiggins, Harlan, 32-7; 4, Jesuiomisin Okunade, Harlan, 30-10; 5, E’Lisa Butler, Wagner, 30-10; 6, Ariella Jarrett, Warren, 30-2.

Discus: 1, Latia Manuel, Reagan, 123-0; 2, Nina Ledezma, Warren, 121-1; 3, S. James, Warren, 107-4; 4, Jesuiomisin Okunade, Harlan, 106-7; 5, Carol Lozano, Clark, 94-11; 6, Avery Case, Boerne Champion, 93-9.

Pole vault: 1, Kassandra Wilson, O’Connor, 11-0; 2, Alyssa Quinones-Mixon, Reagan, 11-0; 3, Isabella Morell, Reagan, 10-0; 4, Kaylee Crank, Boerne Champion, 10-0; 5, Catherine Knox, Boerne Champion, 9-6; 6, Meghan Lynch, Boerne Champion, 9-6.

High jump: 1, Riley Burkey, Boerne Champion, 5-0; 2, Jenna Coughlin, LEE, 5-0; 3, Ainsley Rosenow, Boerne Champion, 4-10; 3, Malaine Diop, Reagan, 4-10; 5, Caroline Schaner, Reagan, 4-8; 6, Arionna Pressley, Wagner, 4-8.

Long jump: 1, Taylen Wise, Reagan, 18-3.25; 2, Leslie Jeffenia, O’Connor, 16-7; 3, Cheyenne Neurell, Harlan, 16-6.5; 4, Camille Malatak, Boerne Champion, 16-3.5; 5, Maddie McElroy, Reagan, 16-2.5; 6, Victoria Deoliveira, O’Connor, 15-7.

Triple jump: 1, Taylen Wise, Reagan, 35-7.5; 2, Reese Burkey, Boerne Champion, 35-1; 3, Taylor Butler, Reagan, 34-9; 4, Cheyenne Neurell, Harlan, 32-5.5; 5, Aliyah Noe, Reagan, 32-1; 6, Erin Tubbs, Harlan, 31-6.5.

Boys

Team: 1, Warren, 101; 2, O’Connor, 96; 3, Reagan, 94.5; 4, Wagner, 92; 5, Boerne Champion, 64; 6, Taft, 57; 7, Harlan, 56.5; 8, LEE, 28; 9, Clark, 24.

100: 1, Josh Collozo, Wagner, 11.55; 2, Aydan Wilson, Harlan, 11.77; 3, Avante Stevens, Wagner, 11.81; 4, Ellis Gaustella, LEE, 11.95; 5, Samuel Stanford, Warren, 11.97; 6, Jordan Campbell, Clark, 12.00.

200: 1, Branson Hughes, O’Connor, 22.78; 2, John Moreno, Boerne Champion, 22.81; 3, Gavin Bonsu, Wagner, 22.96; 4, Jordan Campbell, Clark, 23.36; 5, Gabe Jones, Reagan, 23.37; 6, Jacory Logan, Harlan, 23.70.

400: 1, Joaquin Gutierrez, Warren, 52.48; 2, Felipe Grimme, Reagan, 53.30; 3, Kam Hatcher, Taft, 53.32; 4, Anthony Alvarado, Warren, 53.58; 5, Caleb Surber, Boerne Champion, 54.18; 6, Evan Abraham, O’Connor, 54.93.

800: 1, Santos Flores, Wagner, 2:00.84; 2, Austin Reed, Warren, 2:05.01; 3, Andre Bonard, Warren, 2:05.23; 4, Jonathan Djuanda, Reagan, 2:05.88; 5, William Miller, Clark, 2:06.51; 6, Michael Daniel, Harlan, 2:07.81.

1,600: 1, Jakob Love, LEE, 4:32.28; 2, Santos Flores, Wagner, 4:32.58; 3, Devin Duran, Boerne Champion, 4:35.79; 4, Benjamin Hecht, Clark, 4:35.99; 5, William Miller, Clark, 4:42.41; 6, Michael Daniel, Harlan, 4:43.31.

3,200: 1, Jakob Love, LEE, 10:01.73; 2, Benjamin Hecht, Clark, 10:04.08; 3, Isaiah Munoz, Warren, 10:08.88; 4, Diego Rodriguez, Reagan, 10:16.19; 5, Camden Vicknair, Boerne Champion, 10:22.24; 6, Cade Roach, Reagan, 10:29.13.

110 hurdles: 1, Jaedin Williams, Taft, 16.02; 2, Tyler Carlson, Reagan, 16.19; 3, Davis Pike, Boerne Champion, 16.20; 4, Malachi Robinson, Warren, 16.69; 5, Garrett Menzies, Boerne Champion, 17.10; 6, Kyle Capener, Clark, 17.36.

300 hurdles: 1, Dylan Fish, O’Connor, 41.80; 2, Tyler Carlson, Reagan, 42.39; 3, Jason Garcia, Reagan, 42.66; 4, Ryan Young, Reagan, 42.89; 5, Garrett Menzies, Boerne Champion, 43.08; 6, Jaedin Williams, Taft, 43.44.

400 relay: 1, Wagner, 43.30; 2, Warren, 43.32; 3, Harlan, 44.00; 4, O’Connor, 44.07; 5, Taft, 44.32; 6, LEE, 44.50.

800 relay: 1, Warren, 1:32.42; 2, Wagner, 1:32.99; 3, Reagan, 1:33.85; 4, Harlan, 1:34.65; 5, O’Connor, 1:35.01; 6, LEE, 1:36.05.

1,600 relay: 1, Reagan, 3:33.54; 2, Boerne Champion, 3:38.81; 3, Wagner, 3:39.97; 4, Warren, 3:40.45; 5, O’Connor, 3:44.27; 6, Clark, 3:46.62.

Shot put: 1, Pryson Greer, O’Connor, 51-9.5; 2, Amir Phillips, Taft, 45-11.5; 3, Harrison Moskal, Boerne Champion, 45-11; 4, Grant Percy, O’Connor, 42-10.5; 5, Darionte Mercer, Warren, 40-10.5; 6, Kimoni Neal, Taft, 40-6.

Discus: 1, Royce Navarijo, O’Connor, 150-3; 2, Thomas Hammond, O’Connor, 125-3; 3, Amir Phillips, Taft, 123-6; 4, J. Kellman-Medina, Warren, 118-6; 5, Ryan Rivera, Reagan, 116-9; 6, Luke Heck, Boerne Champion, 113-9.

Pole vault: 1, William Anderson, O’Connor, 15-4; 2, Nathan Hillman, Taft, 12-0; 3, Johnathan Barraza, Harlan, 11-0.

High jump: 1, Dylan Fish, O’Connor, 6-0; 2, Adam Borgerding, Boerne Champion, 6-0; 3, Tyler Wright, Boerne Champion, 5-10; 3, Jamel Criswell, Taft, 5-10; 5, Cameron Barlow, Reagan, 5-6; 5, Mario Gould, Harlan, 5-6.

Long jump: 1, Mario Gould, Harlan, 21-0.75; 2, Jaedin Williams, Taft, 20-6.25; 3, Dylan Fish, O’Connor, 20-3.5; 4, Gavin Bonsu, Wagner, 20-3.5; 5, Ryan Johnson, Harlan, 19-9.25; 6, Branson Hughes, O’Connor, 19-2.75.

Triple jump: 1, Kyle Elder, Warren, 41-6; 2, Dax Gilliam, Reagan, 41-6; 3, Satvik Mada, Reagan, 41-6; 4, Ryan Johnson, Harlan, 41-4; 5, Nehemiah Littlejohn, Harlan, 41-4; 6, Raphael Idrogo, Warren, 40-9.5.

Comment here