All sports

Girls basketball: First-round playoff pairings


UIL

FIRST ROUND

Monday’s games

Class 5A

Kerrville Tivy vs. Austin Johnson, 6 p.m., Dripping Springs HS

Wagner vs. Lockhart, 6 p.m., Seguin HS

Boerne Champion vs. Dripping Springs, 7 p.m., NB Canyon HS

Brackenridge at Medina Valley, 7 p.m.

Class 4A

Fredericksburg vs. Lampasas, 6:30 p.m., Burger Center, Austin

Boerne vs. Burnet, 6 p.m., Johnson City HS

Crystal City vs. Cuero, 7 p.m., Judson HS

Class 3A

Comfort vs. Florence, 6 p.m., Llano HS

Karnes City vs. Columbus, 6:30 p.m., Seguin HS

Tuesday’s games 

Class 6A

Judson vs. Austin SFA, 6 p.m., Seguin HS

Steele or Smithson Valley vs. Austin Bowie, TBD

Steele or Smithson Valley vs. Austin Westlake, TBD

Clemens vs. Lake Travis, 7 p.m., Smithson Valley HS

Veterans Memorial’s Sahara Jones (23) scores against Kerrville Tivy’s Ashlee Zirkel (25) during their girls basketball game on Tuesday, Feb. 4, 2020. Veterans Memorial defeated Tivy, 63-39, to win the District 26-5A title.

less

Veterans Memorial’s Sahara Jones (23) scores against Kerrville Tivy’s Ashlee Zirkel (25) during their girls basketball game on Tuesday, Feb. 4, 2020. Veterans Memorial defeated Tivy, 63-39, to win the District

… more

Photo: Kin Man Hui, San Antonio Express-News / Staff Photographer

Photo: Kin Man Hui, San Antonio Express-News / Staff Photographer

Veterans Memorial’s Sahara Jones (23) scores against Kerrville Tivy’s Ashlee Zirkel (25) during their girls basketball game on Tuesday, Feb. 4, 2020. Veterans Memorial defeated Tivy, 63-39, to win the District 26-5A title.

less

Veterans Memorial’s Sahara Jones (23) scores against Kerrville Tivy’s Ashlee Zirkel (25) during their girls basketball game on Tuesday, Feb. 4, 2020. Veterans Memorial defeated Tivy, 63-39, to win the District

… more

Photo: Kin Man Hui, San Antonio Express-News / Staff Photographer

Girls basketball: First-round playoff pairings

Reagan vs. Holmes, 6 p.m., Littleton Gym

Johnson vs. Brandeis, 7:30 p.m., Littleton Gym

Roosevelt vs. O’Connor, 6:30 p.m., Northside Sports Gym

South San vs. Clark, 7:30 p.m., Alamo Convocation Center

Class 5A

SA Veterans Memorial vs. Austin Crockett, 8 p.m., Seguin HS

Highlands vs. Southwest Legacy, 6 p.m., Alamo Convocation Center

Edison at Somerset, 7 p.m.

Brackenridge at Medina Valley, 7 p.m.

Sam Houston vs. Harlan, 7 p.m., Harlan District Gym

Class 4A

Gonzales vs. Hondo, 7 p.m., Floresville HS

Class 3A

Poth vs. Edna, 6 p.m., Cuero JHS

Lytle vs. Skidmore-Tyan, 6:30 p.m., Poteet HS

Marion vs Jarrell, 8 p.m., Buda Johnson HS

Class 2A

Falls City vs. Yorktown, 7 p.m., Kenedy HS

Comment here